"Epoka Lodowcowa" bez słynnego wiewióra - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

“Epoka Lodowcowa” bez słynnego Wiewióra?

Prawie każdy choć raz widział kultową postać Wiewióra (w j. ang. Sqrat – squirrel (wiewiórka) + rat (szczur)), która pojawiła się do tej pory we wszystkich filmach z serii Epoka Lodowcowa, a przez wielu jest uważana za maskotkę sagi. Nie dziw więc, że spore zamieszanie wywołał brak tego bohatera w najnowszej odsłonie serii – Epoka Lodowcowa: Przygody Dzikiego Bucka. Dlaczego tak dochodowa postać nie pojawiła się w filmie? Powodem jest 20-letnia walka Ivy Supersonic – prawdziwej autorki Wiewióra – o prawa autorskie ze studiami filmowymi Blue Sky Studios i Twentieth Century Fox.

Po 20 latach legalnego sporu o kultową postać, Ivy Supersonic 28 stycznia 2022 roku z ulgą ogłosiła, że wreszcie odzyskała prawa do swojej kreacji. Wszystko zaczęło się 19 maja 1999 roku, kiedy Ivy stworzyła Wiewióra. Gdy w 2002 roku w kinach zadebiutował film Epoka Lodowcowa zawierający jej postać, autorka postanowiła działać. W tym samym roku pozwała studio filmowe Twentieth Century Fox oraz Blue Sky Studios o naruszenie praw autorskich. Rok później w wyniku postępowań sądowych Ivy oraz wymienione powyżej studia zostały współwłaścicielami praw do Scrata. Prawdziwa autorka rozpoczęła jednak kampanię, by odzyskać pełne prawa do swojego dzieła.

W okresie 20 lat walki Twentieth Century Fox starał się 26 razy o znak towarowy dla Scrata, lecz za każdym razem bez efektu. Dopiero w 2019 roku sprawy obrały inne tory. W tym właśnie roku Disney wykupił studio Twentieth Century Fox. Ivy, jako współwłaścicielka znaku towarowego nie zgodziła się na uwzględnienie Wiewióra w Epoce Lodowcowej: Przygody Dzikiego Bucka. W marcu 2020 roku została ona ogłoszoną jedyną autorką mającą prawa do bohatera.

Fani spekulowali, że autorka “pożyczy” prawa Disneyowi, aby mógł kontynuować używanie bohatera, ale ku zdziwieniu wielu, odmówiła. Szanse na pojawienie się uwielbianego Wiewióra w jakimkolwiek filmie są bardzo nikłe. Jeżeli chodzi o same plany autorki, chce ona wreszcie wykorzystać swoje pełne prawa do swojego znaku towarowego i po 20 latach wprowadzić go w życie tak, jak sobie to wyobrażała.

Seria IP DRAMA:

Czy okładka „Młodego Matczaka” to plagiat?
Logo / grafika sówki „Wersow”

Napisała: Anna Kimmig
Korekta merytoryczna: Jagoda Węglewska

Źródła:
www.thehumanintereststory.com/2022/01/28/beloved-cartoon-scrat-is-scrapped-in-new-film/
www.pledgetimes.com/ice-age-without-scrat-ivy-supersonic-beat-disney-after-20-years-of-litigation/
www.comicbook.com/movies/news/ice-age-heres-why-we-wont-see-scrat-anymore/
www.culturacolectiva.com/movies/scrat-will-not-appear-on-ice-age-6-due-to-trademark-infringement/
www.fortressofsolitude.co.za/why-scrat-is-missing-from-the-new-ice-age-movie/
www.disneyfanatic.com/disney-loses-rights-to-ice-age-scrat-tb1/
www.bullfrag.com/scrat-the-rat-squirrel-will-not-appear-in-the-new-ice-age-movies