Znak towarowy - biznesowy atut - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Znak towarowy – biznesowy atut

Apple to jedna z najbardziej znanych firm technologicznych na świecie. Jej produkty wyróżnia minimalistyczny design i technologiczne zaawansowanie. Podobnie jak wiele innych firm, Apple poświęciło dużo czasu i wysiłku na budowanie marki i jej reputacji.

Logo Apple powstało w 1976 roku. Steve Jobs lubił jabłka i wymyślił nazwę Apple Computer, a wraz z Ronaldem Wayne’em zaprojektował pierwsze logo Apple przedstawiające jabłko na jabłoni, w sadzie. Firma używała logo było przez około rok. Jobs był jednak niezadowolony ze znaku, dlatego podjął współpracę z Robem Janoffem nad stworzeniem nowego projektu.

Począwszy od drugiego projektu, który skupił się na samym owocu, można powiedzieć, że kolejne logo Apple zmieniało już tylko kolory. Najnowszy wybór to kolor srebrny odwzorowujący elegancki i prosty design urządzeń Apple, podkreślający prostotę, intuicyjność oraz bezpieczeństwo.

grafika przedstawiająca zmiany logo firmy apple na przełomie lat

Czego uczy historia logo Apple?

Od samego początku Microsoft i Apple szły łeb w łeb, by zająć pierwsze miejsce w branży technologicznej. Obie firmy wybrały jednak inne drogi dojścia na szczyt. Steve Jobs przedstawił siebie i swoją firmę jako buntownika, sprzeciwiającego się powszechnemu podejściu do biznesu i technologii. Jego celem było wyróżnienie się poprzez wytyczenie i realizowanie własnej ścieżki.

Chciał w ten sposób dać użytkownikom możliwość łatwego korzystania z technologii, która zapewni im wygodę, łatwość oraz przyjemność pracy. Kiedy ludzie myślą o Apple, Steve Jobs chce, żeby myśleli o indywidualistach, którzy nie zawsze podążają za resztą stada i kierują się…

Czy Apple zrealizował swój cel? Wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie.
Przywiązanie do „jabłuszka” to tylko przykład jak spójna wizja marki oraz jej konsekwentna realizacja w połączeniu z wysokiej jakości produktem prowadzą do sukcesu.

Jeszcze kilka sugestii:

Znak towarowy to mocny sygnał

Znaki towarowe codziennie wpływają na nasze decyzje zakupowe dając impet, wyzwalając emocje. Dzięki swoim charakterystycznym cechom pozwalają na wyróżnienie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od produktów oferowanych przez konkurencję. Zapewniają w ten sposób klientowi orientację w niekończącym się nurcie przekazu reklamowego w postaci charakterystycznych i rozpoznawalnych słów, obrazów czy dźwięków. To znak towarowy sprawia, że anonimowy produkt staje się wyjątkowy, a logo nawet legendarne.

Znak towarowy buduje zaufanie

Każdy znak towarowy to obietnica: wiarygodności źródła i poziom jakości oraz innych niepowtarzalnych właściwości produktu lub usługi. Te specjalne cechy odpowiadają na potrzeby konkretnych konsumentów, przekazują wartości i idee, tworząc w ten sposób wiarygodną tożsamość, budując zaufanie i trwałe relacje z klientem. W ten sposób znak towarowy zapewnia przewagę konkurencyjną firmy.

Znak towarowy chroni aktywa

Na nowoczesnych, coraz szybciej zmieniających się rynkach, znaki towarowe zapewniają klientom ważną orientację i pewność podejmowania decyzji. Umożliwiają identyfikację z produktami lub usługami oferowane przez firmę. Właśnie dlatego są gwarantem sukcesu firmy.

Znak towarowy gwarantuje prawa

Ochrona znaku towarowego zwykle wynika z wpisania znaku do rejestru UPRP. Ochronę znak towarowy może również nabyć w wyniku intensywności używania oznaczenia w handlu lub przez jego ogólną reputację. Po rejestracji znaku towarowego w rejestrze UPRP właściciel uzyskuje wyłączne prawo do decydowania o sposobie używania znaku towarowego dla chronionych towarów oraz usług, a także może zakazać innym podmiotom używania oznaczenia identycznego lub łudząco podobnego do Twojego znaku towarowego. Rejestracja znaku towarowego w rejestrze znaków towarowych umożliwia łatwiejsze dochodzenie roszczeń prawnych do znaku towarowego, a więc umożliwia skuteczne działanie przeciwko nieupoważnionym osobom, które naruszają Twoje prawa. Stąd, zaleca się używanie symbolu ® (litera R w kółku) przy zarejestrowanym znaku towarowym, które wskazuje innym, że oznaczenie to jest zarejestrowanym znakiem towarowym.

Dowiedz się więcej o znakach towarowych

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jeśli chcesz zarejestrować swoje logo

Nie zwlekaj. Zarejestrujemy Twój znak raz, a dobrze, by służył Twojemu biznesowi przez lata.

Napisz: kancelaria@poraj.com
Zadzwoń: +48 61 843 21 00
Lub umów się na spotkanie z ekspertem: KALENDARZ

Źródła:
https://secureyourtrademark.com/blog/history-of-apple-logo/
https://www.dpma.de/english/index.html
Foto: https://www.clarityqst.com/blog/evolution-of-tech-logos/