Wzór w zagrożeniu - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Wzór w zagrożeniu

Prezentowany produkt jest reprodukcją. Czerpie jedynie inspirację z innego wzoru, różni się wymiarami, materiałem, z którego jest wykonany oraz kształtem…

Czy spotkałeś się z taką informacją i dotyczy ona Twojego wzoru?

Czy natknąłeś się w sprzedaży na produkt łudząco podobny do Twojego?

Uwaga! Twój produkt został podrobiony, a Twoje prawa naruszone.

Co to jest podróbka?

Fałszerstwo to nielegalna kopia oryginału. Fałszerze próbują naśladować cechy, materiał lub wygląd prawnie chronionego produktu. Ich celem jest skorzystanie z renomy oryginału, którego podstawą jest znak towarowy, wskazanie źródła (np. „Made in Poland”), wzór lub patent.

Kogo dotyczy?

Podrabianie od dawna stanowi problem ogólnoświatowy, który dotyka wiele firm na całym świecie. Szkodzi nie tylko dużym korporacjom, ale także niezliczonym małym i średnim firmom, które ciężko pracowały, aby osiągnąć swoją pozycję własną innowacyjnością i kreatywnością.

Czy powinieneś zarejestrować swój projekt?

Nie tylko jakość i cena wpływają na decyzje zakupowe. Ważną rolę odgrywa również estetyka.

Design tworzy poczucie tożsamości, które jest kluczowym aspektem przy pozycjonowaniu produktu na rynku. Dotyczy to projektowania wszystkich produktów, od prostych towarów konsumpcyjnych po złożone maszyny. Projekt często tkwi w szczegółach, więc zidentyfikowanie tego na wczesnym etapie pomaga określić potencjał trwałej ochrony.

Kto i dlaczego podrabia?

Piractwo produktowe i piractwo marki to obecnie jedna z najpoważniejszych form działalności przestępczej. Szacunkowe wartości towarów naruszających prawa własności intelektualnej przekraczają miliony euro, a towary kuszą łatwowiernych konsumentów z anonimowych stron internetowych.

Konsument ponosi odpowiedzialność celowo kupując podrobione produkty.

Uwaga! Kopiowane są nie tylko dobra luksusowe. Podrabiane są również te podstawowe.

Jesteś właścicielem wzoru i odkryłeś, że Twój produkt jest podrabiany?

Jak możesz bronić swoich praw?

To Twój wzór, więc działaj

Jako Twórca przedmiotu, wytworzonego w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, powinieneś zabezpieczyć swój wzór przed kradzieżą. Piractwo produktowe związane z Twoim produktem lub marką już powoduje ogromne straty w Twoim biznesie.

25 lat Twojego spokoju

Rejestracja wzoru przemysłowego daje Tobie monopol na jego wykorzystywanie w celach gospodarczych, a więc uniemożliwienia innym korzystanie z niego przez okres do 25 lat (ochrona podzielona na pięcioletnie okresy).
Dzięki ochronie wzoru podejmowanie działań prawnych przeciwko naruszeniom i kopiowaniu jest prostsze, a prawo ochronne na wzór daje możliwość zamieszczenia numer rejestracyjny wzoru na własnym projekcie.
Rejestracja wzoru w Polsce może ułatwić rozszerzenie ochrony na inne kraje w Europie lub poza nią. Jeśli ochrona obejmować będzie jedynie terytorium Polski nie można zakazać powielania wzoru w innych krajach.
Zaletą rejestracji wzoru jest… uzyskanie podwójnej ochrony: prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej.

Dowiedz się więcej o Wzorach Przemysłowych

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Możesz polegać na naszym doświadczeniu

Zaopiekujemy się Twoim wzorem na wszystkich etapach jego ochrony – tuż po powstaniu, poprzez rejestrację, egzekwowanie i monitorowanie praw twórcy.

Napisz: kancelaria@poraj.com
Zadzwoń: +48 61 843 21 00
Lub umów się na spotkanie z ekspertem: KALENDARZ

Źródło: https://www.ige.ch
Foto: https://www.canva.com