Czy rejestrować znak towarowy? - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Czy warto rejestrować znak towarowy?

Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie.

Czy słowa Abrahama Lincolna mają zastosowanie w dziedzinie ochrony prawnej znaków towarowych?

Często trudno nam w to uwierzyć, ale przyszłość tworzymy już teraz. Przyszłość firmy zaczyna się dziś, a znaki towarowe rozwijają się, dorastają od swoich pierwszych chwil wraz z nią.

Obecne są na rynku znane marki na przykład Grycan, Blikle, L’Oréal, Longchamp, które przekazują swoją markę i wiedzę kolejnym pokoleniom, a następne generacje pielęgnują marzenia założycieli.

Eugène Schueller założyciel l'orealPewien skromny i zdolny francuz, Eugène Schueller, po ukończeniu Francuskiej Wyższej Szkoły Chemicznej stworzył swoją pierwszą farbę do włosów dla kobiet pod nazwą Oréal. Sukces, który przewidywał rejestrując patent 24 marca 1908 roku jeszcze przed rejestracją firmy! był natychmiastowy, a kobiety, dla których wygląd i wygoda nabierały coraz większego znaczenia zakochały się w marce.

Przezorność Monsieur Schuellera dała mu przewagę nad konkurencją już na samym starcie. Stworzył i opatentował produkt, którego oznaczenie dało nazwę firmie, dziś międzynarodowej korporacji.

Znak towarowy to pierwszy kontakt firmy z klientem, pierwsze spojrzenie, zapamiętanie, zauroczenie, a rejestracja znaku, to zaopiekowanie się nim.

Rejestrując znak towarowy firma:

  • staje się jego właścicielem potwierdzając pierwszeństwo i wyłączność do korzystania z logo, a zgłoszenie znaku na początku działalności chroni go przed nieuprawnionym wykorzystaniem przez konkurencję
  • potwierdza się wartość jaką dla przedsiębiorstwa stanowi logo, które pozwala czerpać zyski z produktu czy usługi, a także z tytułu udzielenia licencji lub franczyzy
  • zwiększa swoją wiarygodność rynkową zyskując na atrakcyjności i zaufaniu wśród klientów
  • potwierdza swoją unikalność i niepowtarzalność.

Ta istotna część majątku firmy, którą jest znak towarowy powinna znaleźć oparcie w dobrych i odpowiedzialnych rękach. Nasza kancelaria od wielu lat zdobywa doświadczenie i w praktyce zajmuje się prawną ochroną znaków współtworząc przyszłość wielu firm.

Zebrała: Katarzyna Martinek | kmartinek@poraj.com
Źródło:
https://www.loreal.fr/groupe/histoire/1909-1956

Materiały Kancelarii Poraj