Polskie nagrody za wzornictwo - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Polskie nagrody za wzornictwo

Design Alive Award

Design Alive Award to nagroda przyznawana przez magazyn “Design Alive” za: „oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby człowieka.” Wskazują one twórców i inspiratorów: rozwiązań, produktów, usług czy przestrzeni, w których design łączy się z technologią, modą, ekologią oraz biznesem, mając na uwadze zmieniające się społeczeństwo i świat.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Kreator – za kreatywną pracę projektową w dziedzinie designu, architektury, mody; Strateg – za korzystanie z designu w zarządzaniu i budowaniu marki oraz Animator – za promocję i rozwój designu w Polsce. Natomiast od 2013 roku przyznawane są również wyróżnienia czytelników.

Co roku o wyborze laureatów decyduje Kapituła, w skład której wchodzą wybitni specjaliści i eksperci w dziedzinie designu, architektury, biznesu oraz nauk humanistycznych. To międzynarodowe grono jurorów pod przewodnictwem redaktor naczelnej magazynu „Design Alive”.

W Polsce nagrodę określa się jako „Oskar Designu”. Wpływ na te prestiżowe miano ma znaczenie wyróżnienia w świecie projektantów, a także samo trofeum autorstwa Oskara Zięty.
Statuetka jest pokryta trzema mikronami miedzi, która jest symbolem otwartości na otoczenie. Ta miedziana powłoka jest czuła na każdy dotyk i na zawsze będzie już nosić każdy ślad dotykającej ją dłoni, tworząc w ten sposób indywidualną historię przedmiotu.
Z kolei faworyci czytelników otrzymują nagrody w postaci medalionów, także zaprojektowanych przez Oskara Ziętę.

Uroczysta warszawska gala finałowa konkursu jest corocznym spotkaniem liderów opinii ze środowiska designu, architektury, mody i biznesu. Multimedialna wystawa konkursowa odwiedza najbardziej prestiżowe targi i festiwale designu w Polsce i na świecie podczas których organizowane są inspirujące spotkania z ambasadorami konkursu: laureatami oraz członkami jury.

Łodź Design Festival

Łódź Design Festival (ŁDF) powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który składają się m.in.: Program Główny, czyli zbiór wystaw kuratorskich tworzonych w odniesieniu do corocznego hasła przewodniego, który prezentuje różne spojrzenia na projektowanie. Jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Poza wystawami festiwal kształtuje plebiscyt: must have, który
koncentrujące się na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. must have to rekomendacja konsumencka i znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą.
Podczas każdej edycji plebiscytu znak jakości must have otrzymuje około 70 produktów pochodzących od polskich projektantów lub producentów. must have to także możliwość zaprezentowania wyróżnionego projektu szerokiej publiczności na Łódź Design Festival.
Drugim wyróżnieniem, które można zdobyć podczas festiwalu jest make me! Konkurs make me! to kluczowy element Łódź Design Festival realizowany od jego drugiej edycji; obecnie jeden z najpoważniejszych międzynarodowych konkursów dla projektantów młodego pokolenia w wieku 20-35 lat, dedykowany studentom oraz absolwentom kierunków projektowych i artystycznych, którzy próbują rozwiązać wyzwania dnia codziennego, zaprojektować hit sprzedażowy lub pracują nad innowacyjnym materiałem.

Dobry Wzór

Dobry Wzór to najstarszy (1993 rok) polski konkurs wzorniczy organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego na kanwie zasad określonych przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego.

Eksperci Instytutu oraz Jury złożone ze specjalistów wybiera najlepszy dizajn w 9 kategoriach:
dom
praca
sfera publiczna
usługi
nowe technologie
grafika użytkowa i opakowania
nowe materiały produkcyjne
moda i akcesoria
transport i komunikacja.
Nowe meta kategorie to: “Innowacje” oraz “Zielony Wzór”.

Dobry Wzór to szansa dla marek młodych, małych i rzemieślniczych, którym oferowane są preferencyjne warunki udziału, oraz doświadczonych, dysponujących wysokimi budżetami.

Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Finałowe produkty i usługi prezentowane są w katalogu oraz na pokonkursowej wystawie w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Ministerstwo Rozwoju. Od 2006 roku w konkursie mogą wziąć udział produkty producentów zagranicznych, a dzięki temu, polskie produkty i przedsiębiorcy mogą konkurować z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Z kolei, Ministerstwo Rozwoju nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę. Od 2015 roku w konkursie jest przyznawana nowa nagroda: Produkt Roku – ufundowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. W 2017 w konkursie pojawiła się kolejna nagroda specjalna Wzór Roku dla Kultury – ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2019 nagrody specjalne w konkursie przyznają także: KGHM Polska Miedź SA – nagrodę Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju oraz Integracja LAB – nagrodę Wzór Roku dla Integracji.

Od początku istnienia konkursu Dobrym Wzorem nagrodzono blisko 700 produkty i ponad 20 usług.

Konkursy wzornicze są wskaźnikami najlepszego wzornictwa. Wyróżnienia to prestiż świadczący o jakości produktów, najwyższym poziomie estetyki, doskonałej ergonomii oraz innowacyjności. Nagradzane produkty wyznaczają nowe standardy formy i jakości dla designu, po który konsumenci sięgają z coraz większą świadomością i chęcią przebywania w z ich towarzystwie na co dzień.

Źródła:
https://www.designalive.pl/
https://www.lodzdesign.com/
https://dobrywzor.com.pl/