Oglądanie legalnie i za darmo - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Oglądanie legalnie i za darmo

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób szukających w Internecie legalnych źródeł filmów i seriali. Bycie legalnym jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim, wspiera twórców. Czy istnieją serwisy, w których legalność oznacza również brak kosztów abonamentowych?

Wiele witryn zawierających nielegalne treści wygląda bardzo podobnie do witryn działających zgodnie z prawem, więc trudne jest odróżnić to, co jest legalne, a co nie.

Legalne źródła w Polsce

Dla poszukujących polskich produkcji, najlepsza będzie Ninateka. Aż 98% treści jest bezpłatna, a wśród oferowanych pozycji znaleźć można, tylko polskie, filmy fabularne i dokumentalne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, spektakle teatralne i operowe, a także koncerty. Znajdziecie tam nowości oraz udostępniane czasowo przeglądy filmów polskich reżyserów: http://ninateka.pl/

Źródłem dobrych filmów jest także YouTube. Tu w Sali Kinowej znaleźć można prawie 200 filmów i seriali dla dzieci, wśród nich również nagradzane na festiwalach produkcje artystyczne prezentowane w kinach studyjnych: https://www.youtube.com/user/SalaKinowa

Na YouTube swoją ofertę prezentuje też Studio Filmowe Tor: https://www.youtube.com/user/StudioFilmoweTOR

Bezpłatną ofertę VOD można znaleźć również na francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE, który proponuje, w większości, europejskie filmy, seriale, dokumenty nadawane są po francusku i niemiecku z polskimi, angielskimi i hiszpańskimi napisami: http://www.arte.tv/guide/pl/

Legalne oglądanie treści europejskich

Ogólnoeuropejskim portalem legalnych treści online jest https://agorateka.eu/ea/

Agorateka to ogólnoeuropejski portal Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), utworzony przez Europejskie Obserwatorium Naruszeń Praw Własności Intelektualnej. Umożliwia przeszukiwanie portali ogólnokrajowych, które zawierają linki do witryn muzycznych, filmowych i telewizyjnych, e-booków, gier wideo i wydarzeń sportowych. Zapewnia szybki i łatwy dostęp do legalnych ofert online.

Agorateka to europejska brama online do legalnych treści cyfrowych i punkt dostępu do portali krajowych umożliwiający łatwe i szybkie wyszukiwanie legalnych źródeł treści. Zapewnia szybki i łatwy dostęp do portali krajowych, które zawierają linki do stron internetowych oferujących tego typu treści w uczestniczących krajach europejskich, z poszanowaniem praw własności intelektualnej autorów i twórców.

Kopiowanie jest dozwolone – oprócz celów komercyjnych – pod warunkiem uznania źródła i nieoryginalnego charakteru informacji oraz podania stosownej informacji na kopii, z zaznaczeniem, że zostały one udostępnione bezpłatnie.

Źródło:
https://agorateka.eu/ea/
https://www.legalnakultura.pl/pl/
Foto: Russell Lee | Library of Congress