Laury za wzornictwo - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Laury za wzornictwo

Projektanci od zawsze pracują nad stworzeniem czegoś, co zaskoczy i zachwyci klientów. To oni przekraczają granice i dają upust swojej kreatywności, stwarzając doznania i przeżycia, a nie tylko przedmioty. Potwierdza to fraza słynnego francuskiego projektanta Philippe Starck’a: „Świat chce wody, a nie kranów, świat chce ciepła, a nie grzejnika.”

Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu 5 światowych nagród za wzornictwo, które należą do najbardziej znanych i prestiżowych w branży projektowej. Zdobycie choćby jednej z nich jest dla projektanta osiągnięciem życiowym. Uznanie i sława, jakie nagrody te przynoszą projektantowi, są wspaniałe i satysfakcjonujące, bo oceny projektów w konkursach dokonują specjaliści z wielu branż i wielu krajów, lecz co najważniejsze, to źródło inspiracji zarówno dla zwycięzców, jak i przyszłych projektantów. Obok prestiżu, laureaci nagród za wzornictwo zyskują możliwości pozyskania większej liczby klientów, reklam, społeczną wiarygodność oraz lepsze perspektywy na przyszłość.

A’ Design Award & Competition

Nagroda A’ Design Award & Competition powstała we Włoszech i jest jednym z wiodących na świecie, odbywających się corocznie, międzynarodowych konkursów designerskich. Nagroda A’ Design Award, uznawana jest za najwyższe osiągnięcie w dziedzinie projektowania. Projekty oceniane przez ekspertów i anonimowe jury złożone z najwyższej klasy doświadczonych akademików, członków prasy i profesjonalistów. To konkurs, do którego zgłoszenia i nominacje są otwarte dla wszystkich chętnych, ze wszystkich krajów świata. A’Design Award and Competitions ma na celu podkreślenie doskonałych kwalifikacji najlepszych projektów, koncepcji projektowych i produktów zorientowanych na design.

Nagroda A’ Design Award została utworzona w 2010 roku, a więc dość niedawno, jako odpowiedź na istniejące wcześniej konkursy projektowe, które nie dawały żadnych informacji zwrotnych projektantowi poza wygrałeś / przegrałeś. Ponadto ich punktacja nie była ustandaryzowana, co utrudniało uczestnikom śledzenie ich osiągnięć. Konkurs dostarcza więc solidnych informacji – daje projektantom możliwość sprawdzenia, w których obszarach są dobrzy, w których obszarach potrzebują poprawy, mogą porównać swoje wyniki z innymi.

Oprócz rozgłosu, prestiżu, rozpoznawalności A’ Design Prize to, poza innymi elementami: międzynarodowy certyfikat doskonałości projektu, zaproszenie na ekskluzywną galę we Włoszech, wystawy nagrodzonych projektów, zarówno online, jak i offline, plakat z nagrodzonym projektem w formacie, publikację w drukowanym roczniku najlepszych projektów oraz wyjątkowe, trofeum, tłumaczenie projektu na ponad 20 języków zapewniające międzynarodową promocję, wywiad ze zwycięzcą, przygotowanie i dystrybucję komunikatu prasowego, licencja na używanie Logo Zwycięzcy “A’ Design Award Winner Logo” w celach komunikacyjnych, promocję nagrodzonych prac w tysiącach innych publikacji, a także umieszczenie w Światowych Rankingach Designu.

Nagrody obejmują różne kategorie, takie jak modele 3D, grafika i meble. Tematy są unikalne i dotyczą zasobów ludzkich, w tym idei komunikacji cyfrowej i zrównoważonego projektowania.

Nagrody są przyznawane w pięciu poziomach, począwszy od żelaza, brązu, srebra, złota i platyny. Wręczana jest także nagroda Projektanta Roku, która trafia do zasłużonych dla branży i jej rozwoju projektantów, architektów, twórców i innowatorów. Z kolei, dla młodych projektantów przyznawane są nagrody „Young Design Pioneer Awards”.

iF Design Award

iF Design Award to kolejna cenna nagroda za wzornictwo, której celem jest wsparcie i promocja najlepszego wzornictwa przemysłowego. Określana jako międzynarodowy symbol doskonałości projektowej w uznaniu za nowoczesny design i niezrównaną jakość. Jest przyznawana już od 64 lat przez iF International Forum Design, całkowicie niezależną globalną instytucję projektową.

Wyróżniając najciekawsze produkty, organizatorzy konkursu chcą podnieść świadomość społeczeństwa na temat designu i podkreślić jego rolę w biznesie oraz codziennym życiu człowieka. Etykieta iF jest niezawodnym znakiem dobrego projektu zarówno dla konsumentów, jak i społeczności projektantów.

Nagroda iF DESIGN AWARD to konkurs projektowy w następujących kategoriach: produkt, opakowania, komunikacja, architektura wnętrz, projektowanie usług, profesjonalna koncepcja, architektura.

Projektanci, producenci, architekci i projektanci wnętrz, którzy chcą, aby ich produkty lub projekty były oceniane przez uznanych na całym świecie ekspertów w dziedzinie projektowania, od dziesięcioleci pretendują o nagrodę iF Design Award. Robią to, aby udowodnić, że ich firmy stawiają wzornictwo w centrum działalności, by przyciągnąć międzynarodową uwagę, wyróżnić się na tle konkurencji, wzmocnić branding i dotrzeć do nowych grup docelowych.

Zwieńczeniem każdej edycji konkursu jest uroczysta gala, podczas której laureaci nagrody iF Design z całego świata świętują swój sukces.

Red Dot Design Award

Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego ustanowiła nagrodę Red Dot Design Award. Nagroda za wzornictwo jest, podobnie jak te wspomniane powyżej, uważana za jedną z największych i najlepszych nagród za wzornictwo na świecie.

Ta jednak ma znacznie dłuższą historię sięgającą 1954 roku. Wtedy to z inicjatywy szefa działu PR firmy Krupp, Carla Hundhausena, powstało stowarzyszenie „Industrieform e.V.” promujące jakość w projektowaniu produktów przemysłowych. Celem było stworzenie „Stałego Pokazu Eleganckich Produktów Przemysłowych”. Wtedy, podobnie jak dzisiaj, wszystkie eksponaty były oceniane przez niezależne jury ekspertów i były nagradzane za doskonałą jakość wzornictwa w ramach konkursu. Z biegiem lat wystawa ewoluowała, stając się Muzeum Projektowania Red Dot, a obecnie Muzeum Red Dot Desing z największa na świecie wystawą współczesnego designu.

Tak kształtowały się początki dzisiejszej nagrody Red Dot Design Award.

Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są w trzech kategoriach:
Product Design, Communication Design i Design Concept. Do chwili obecnej, najwięcej nagród przyznano w kategorii Product Design. Dzieli się ona na podkategorie – Smart Product i Innovative Product, w których z kolei, zgłaszane jest następne około 50 typów wzorów przemysłowych, takich jak meble czy urządzenia.

Nagroda wręczana jest co roku, a laureaci spotykają się na ceremonii Red Dot Gala. Nagrodzone projekty prezentowane są w Muzeach Red Dot Design w Europie i na świecie. Zdobywcy nagród używają etykiety zwycięzcy we własnych materiałach komunikacyjnych i marketingowych, aby skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji i przyczynić się do wzrostu prestiżu marki.

Good Design Award

Kolejną, prestiżową nagrodą, o której marzą projektanci jest Good Design Award, która wyłania najbardziej innowacyjne i nowatorskie projekty przemysłowe, produktowe i graficzne powstałe na całym świecie. W roku 2020 nagroda Good Design Award obchodziła 70. jubileusz. Do laureatów Good Design Award zaliczają się takie ikony designu jak Patricia Urquiola, Jean Nouvel Design, Lissoni Associati czy Karim Rashid.

Nagroda Good Design Award przyznawana przez The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Wzornictwa oraz Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Projektowania i Studiów Miejskich trafia do projektantów, którzy wyróżniają się kreatywnością i innowacyjnością promując przy tym design jako sztukę ewolucji i lepszej przyszłości. To najstarsza nagroda w dziedzinie designu na świecie, jej współzałożycielami byli m.in. Charles i Ray Eames oraz Eero Saarinen.

Good Design Award wyróżniła wyroby przemysłowe, architekturę, oprogramowanie, systemy, usługi. W 2009 roku wprowadzono nową kategorię Green Good Design dedykowaną produktom przyjaznym dla środowiska. Od momentu powstania w 1957 roku jest znana dzięki charakterystycznemu symbolowi „G”.

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się w The Chicago Athenaeum Museum. Good Design Award.

IDA Design Awards

W 2007 roku projektanci i przedsiębiorcy stworzyli International Design Awards. Nagroda przyznawana jest za inteligentne, zrównoważone i multidyscyplinarne projekty z dziedziny architektury, wnętrz, produktów, grafiki, projektowania mody, projektowania produktu. IDA wyróżnia projekty, które są ponadczasowe i mają wyraźną tożsamość.

Nagrody IDA Design Awards są przyznawane utalentowanym i projektantom i konstruktorom, którzy swoimi praktycznymi, a jednocześnie estetycznymi produktami polepszają naszą jakość życia lub po prostu wprowadzają w nie radość, odwagę i niepowtarzalność.

Nagrody i konkursy w dziedzinie projektowania to jeden ze sposobów na zdobycie uznania w branży. Dobrą wskazówką do zdobycia nagrody jest stworzenie projektu bez pragnienia nagrody, nastawienie na perfekcję i tworzenie estetycznych i praktycznych projektów. Zdobywanie nagród może motywować i inspirować projektantów do osiągania lepszych wyników w swojej dziedzinie, przesuwania granic, zadziwiania kreatywnością.

Trofeum za wzornictwo to wymierne i niewymierne korzyści dla marki: rozgłos, wybicie się z tłumu dla małych i potwierdzenie poziomu dla dużych firm, ułatwienie wyboru klientom, potwierdzenie, że wybrany design jest lepszy niż inne oraz znalezienie się w gronie najlepszych.

Źródła:
https://competition.adesignaward.com/
https://ifworlddesignguide.com/awards/participate/if-design-award-2020
https://www.red-dot.org/
https://www.g-mark.org/
https://www.idesignawards.com/about/