Jeżycka kancelaria - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Jeżycka kancelaria

Myśląc o lokalizacji dla firmy szuka się miejsca z dogodnym dojazdem, ciekawą okolicą, dobrym sąsiedztwem, takiego, które wyróżnia się i ma charakter.

Czy ta koncepcja sprawdziła się w przypadku naszej Kancelarii?

Przyłączone do Poznania w XIII wieku Issyce jako posiadłość już od samego początku miała zadatki na miejsce tętniące życiem. Gdy w 1900 roku teren stał się częścią miasta zaczęto wytyczać nowe ulice, przy których powstawały wielopiętrowe kamienice czynszowe. Tej rozbudowie towarzyszyło powstawanie nowych sklepów, warsztatów, zakładów przemysłowych. Wkrótce powstał ogród botaniczny, rynek rozplanowany w centrum dzielnicy, szpital przy Polnej, kościół, teatr, szkoły oraz przedszkola.

Lata mijały. Jeżyce były miejscem ważnych wydarzeń /Czerwiec ‘56/, później zapomniane, żyły swoim tempem, a obecnie znów rozkwitają.

Widać to w projektach deweloperskich, które z rozmachem wbijają się w przestrzeń, w odnowionych, zabytkowych kamienicach, w różnorodności klimatycznych knajpek, uznanych kwiaciarni i pięknych sklepików. To w tej dzielnicy rozwijają się nowe trendy, dla przykładu freeganizm*, powstają nieformalne grupy i inicjatywy pomagające ludziom w potrzebie**, tutaj kultowe miejsca: Rialto, Dom Tramwajarza, czy Wytwórnia Lodów Tradycyjnych wyczekują na pojawienie się zakątków, które pokochają jeżyczanie i nie tylko.

Z uznaniem przyglądamy się jak design staje się częścią dzielnicy w małych /Yeżyce Kuchnia, Pączek w maśle/ i większych przestrzeniach /Nobel Tower, Wieżowiec Bałtyk/. Nowe lokalizacje i ludzie, którzy je tworzą potwierdzają znaną mieszkańcom frazę:

Jeżyce to nie dzielnica, to styl życia

Styl, który wyczuwa się w małomiasteczkowym duchu każdego miejsca z osobna i wszystkich razem. Z tego właśnie powodu mieszkające tu rodziny wybierają lokalne palcówki edukacyjne. Młode pokolenie ma wrosnąć w dzielnicę, by opiekować się i kochać ją w przyszłości.

Oczywiście dzielnica ma swoje problemy. Ciągły, intensywny ruch kołowy i związane z nim zanieczyszczenie, ograniczona ilość zieleni… widzimy jednak, że zaangażowanie lokalnych władz i troska o wspólnotę promują Jeżyce jako dobre miejsce do życia, spędzania czasu i prowadzenia biznesu.

Czas upływa nam na pracy w biurze przy ulicy Słowackiego. Doceniamy jednak świadomość, że nasi klienci odwiedzając te zakątki Poznania poznają małomiasteczkową przestrzeń z jedynym w swoim rodzaju temperamentem. Z naszej perspektywy pewne jest jedno: Tu chcemy być i pracować.

* Antykonsumpcyjny tryb życia | Freeganie znajdują i wykorzystują znalezioną żywność.

** Inicjatywa i Nieformalna Grupa Jeżycka | Facebook

Katarzyna Martinek | kmartinek@poraj.com