Jestem wynalazcą i co dalej? - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Jestem wynalazcą i co dalej?

Masz świetny pomysł i chcesz go zrealizować?
Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, by najlepiej zadbać o swoją własność intelektualną?
Najważniejsze, by wszystko dobrze przemyśleć, sprawdzić i zaplanować.

Czy można chronić pomysł?

Pomysł, jako taki, nie może być chroniony. Owszem, ale pod pewnymi warunkami i w określonej formie.

Rozwiązanie techniczne problemu może być chronione patentem (np. podgrzewany fotel biurowy).
Nazwę produktu lub logo można chronić poprzez rejestrację znaku towarowego (np. Grecos).
Formę produktu można zabezpieczyć deponując wzór (np. bidon do wody).
Z kolei, dzieło literackie, obraz, rzeźba, program komputerowy chroni prawo autorskie.

Specyfika ochrony patentowej

Odkrycia, estetyczne formy i systemy biznesowe nie są uważane za wynalazki i dlatego nie mogą być opatentowane. Odkrycie oznacza znalezienie czegoś, co już istnieje i po prostu opisanie tego.
Wynalazek poszerza techniczne możliwości ludzkości, podczas gdy odkrycie poszerza tylko naszą wiedzę.

Jesteś wynalazcą?
Zachowaj swój pomysł w tajemnicy, zwłaszcza jeśli chcesz go chronić jako własność intelektualną, dopóki nie złożysz wniosku o patent. Jeśli upublicznisz swój wynalazek w jakiejkolwiek formie przed złożeniem wniosku o patent, nie będzie on już podlegał opatentowaniu.

By wynalazek mógł zostać opatentowany, musi być nowatorski (między innymi). Wynalazek spełnia wymóg nowości, gdy nikt, nigdzie na świecie o nim nie słyszał przed datą pierwszego zastosowania.
Jeśli wynalazek zostanie ujawniony na wystawie lub w publikacji naukowej przed złożeniem wniosku patentowego, stanie się on tak zwanym „stanem techniki” i nie będzie już uznawany za nowatorski w momencie składania wniosku o patent.

To samo dotyczy ochrony wzorów. Wzór musi być nowy, aby mógł być chroniony. Brak ochrony to zachęta, by ktoś inny zarejestrował go w swoim imieniu.
Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o prawa do znaków towarowych – są zastrzeżone dla tego, kto zarejestruje się jako pierwszy.

Samodzielne badania patentowe

Spróbuj dowiedzieć się, czy Twój pomysł lub podobny został już wcześniej zrealizowany. Wśród możliwości, którymi dysponujesz są:

  • przeszukanie dostępnych internetowych baz danych urzędów patentowych,
  • przejrzenie literatury technicznej, naukowej i patentowej,
  • zdobycie informacji na wystawach czy w katalogach produktów.

Bazy danych patentowych zawierają ogromną ilość informacji o rozwoju technologicznym produktów i procesów – często na długo przed wprowadzeniem ich na rynek i użyciem.

Możliwość skorzystania z tych informacji, to sposób na uniknięcie rozpoczęcia prac nad wynalazkiem, który już został opracowany. Z kolei, informacje patentowe mogą inspirować nowe pomysły lub jeszcze lepsze rozwiązania.

Jeśli nigdy wcześniej nie szukałeś informacji o zgłoszeniach patentowych, możemy Tobie pomóc. Nasi specjaliści mogą przeszukać konkretne bazy patentowe, a także literaturę techniczną w celu znalezienia rozwiązań identycznych lub podobnych do Twoich.

Korzyści z badań patentowych

Badania patentowe są cenne na każdym etapie procesu innowacji. Dzięki nim możesz:

  • znaleźć rozwiązania problemów technicznych,
  • być na bieżąco z nowościami technicznymi,
  • wyszukać dostawców lub partnerów licencyjnych,
  • uniknąć naruszeń,
  • sprawdzić doniosłość własnego patentu.

Jeśli okaże się, że znajdziesz dokumenty, w szczególności dokumenty patentowe lub identyczny czy podobny produkt, możliwe są różne opcje w zależności od celu:

Możesz kupić produkt i oszczędzić na kosztach rozwoju.
Chcesz samodzielnie wyprodukować produkt? Czy produkt jest opatentowany? Dowiedz się, czy chronią go patenty, a jeśli tak, to w jakich krajach są ważne lub czy ochrona już wygasła (stan prawny).

Jeśli patent jest nadal ważny w krajach, w których chcesz prowadzić działalność gospodarczą, musisz negocjować z właścicielem w sprawie wykorzystania jego wynalazku. Może uda ci się uzyskać licencję na jego produkcję. Jeśli patent już wygasł, możesz swobodnie korzystać z informacji technicznych.

Możesz ulepszyć istniejący już produkt.
Nie potrzebujesz pozwolenia właściciela patentu na ulepszenie opatentowanego produktu. Możesz również wykorzystać informacje chronione patentami jako podstawę do prowadzenia własnych badań i rozwoju.

To, co jest nielegalne, to komercyjne wykorzystanie opatentowanego wynalazku. Jeśli chcesz promować wyniki swojego dalszego rozwoju, musisz określić, w jakim stopniu prawa właściciela patentu podstawowego – lub innych patentów – mogą się pokrywać. Komercyjne korzystanie z wynalazku może wymagać uiszczenia opłat licencyjnych.

Dalszy rozwój wynalazku może być również opatentowany, jeśli spełnisz niezbędne warunki. To znaczy, że musi być wyraźnie oddzielony od pierwotnego wynalazku.

Twoje rozwiązanie może pomijać znalezione opatentowane rozwiązania: możesz zastosować inne technologie i rozwiązać problem w inny sposób. Profesjonalne badania wskazują, gdzie może pojawić się ryzyko naruszenia innych patentów oraz gdzie jest przestrzeń na rozwój własnego wynalazku.

Bez rezultatu

Brak w bazach patentowych opisu pomysłu lub rozwiązania podobnego do Twojego? Być może jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy Twój pomysł jest naprawdę nowatorski. By znaleźć to, czego szukasz w masie dostępnych danych, niezbędne jest doświadczenie badawcze, ekspertyza patentowa i znajomość określonej dziedziny.

Pomożemy Tobie znaleźć odpowiednie dokumenty w specjalistycznych bazach danych. Możliwe, że konkurenci celowo odmówili opatentowania rozwiązania. W takim przypadku – kiedy inni nie opublikowali, ani nie zgłosili patentu – Twój wynalazek jest uznawany za nowatorski i nic nie stoi na przeszkodzie, aby go opatentować. Możesz wtedy kontynuować swoje badania i opracowywać prototyp!

Chronić patentem czy nie?

Chcesz chronić swój wynalazek patentem? Rozważ to pytanie wystarczająco wcześnie. Dopóki się na to nie zdecydujesz, radzimy zachować własny pomysł w tajemnicy.

Dokładna data złożenia wniosku o patent może być decydująca. Niektóre obszary technologii są bardzo konkurencyjne, a nowe technologie pojawiają się na rynku w błyskawicznym tempie. Kto pierwszy ubiega się o patent na wynalazek, ten zabezpiecza do niego prawa.

Dowiedz się więcej

REJESTRACJA PATENTU W POLSCE I UNII EUROPEJSKIEJ
WYNALAZKI I PATENTY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zamierzasz opatentować swój wynalazek?

Skontaktuj się z naszą kancelarią:
Napisz: kancelaria@poraj.com
Zadzwoń: +48 61 843 21 00
Lub umów się na spotkanie z ekspertem: KALENDARZ