To nie kwestia tego, kto mi pozwoli, kwestia tego, kto mnie powstrzyma. (Ayn Rand) To cytat, który pojawia się w jednym z wpisów facebook’owych firmy i idealnie opisuje sukces rewolucyjnych usług kurierskich InPost.
Biznes oparty na wysyłce paczek…
Cóż, wydaje się banalne. Okazuje się że jednak, że aby zmierzyć się z rynkowym monopolistom pocztowym potrzeba nie lada uporu, pasji oraz konsekwentnej realizacji planu biznesowego. Udało się doskonale. Z automatycznych skrytek pocztowych korzystają każdego dnia miliony Polaków.
Pomysł, na początek
W 2009 roku powstał pomysł Paczkomatów® InPost, czyli automatycznych terminali umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Urządzenia rozlokowywano w miejscach publicznych, często w najbliższej okolicy supermarketów, stacji benzynowych lub kampusów uniwersyteckich. Większość automatów jest dostępna 24 godziny na dobę.
Paczkomat® jest znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz spółki Integer.pl SA, do której należą również inne znaki towarowe: InPost, InPost Kurier, InPost Finanse, InPost Paczkomaty, InPost Nowoczesna Poczta, Easy Post by InPost, InPost Poczta Pełna Słońca, POCZTA PEŁNA SŁOŃCA stworzona przez InPost.
Grupa posiada również znaki, wobec których, postępowania zgłoszeniowe są w toku: InPost out of the box, InPost Lodówkomat, InPost mobile, InPost Szybkie Nadania, Inpost Paczka w Weekend.
Z kolei, konstrukcja Paczkomatu® modułowego jest chroniona wzorem przemysłowym Rp.20911
Usługa oferowana przez InPost jest innowacyjnym, nagrodzonym m.in. w 2011 r. w rankingu Polish Market pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), rozwiązaniem na polskim rynku, choć nie jest to polski wynalazek. Podobne urządzenie testowała niemiecka poczta (Deutsche Post) już w 2005 roku w Niemczech oraz Amazon w USA. Jednak w żadnej z tych lokalizacji urządzenia nie sprawdziły się.
Każdą przesyłkę można nadać i odebrać w Paczkomacie® InPost za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej InPost Mobile, która oferuje również opcję zdalnego otwierania skrytki. Aplikacja ma już 5,2 miliona aktywnych użytkowników i notuje kilkaset tysięcy zdalnych otwarć dziennie. Dzięki aplikacji, przy jednym Paczkomacie® przesyłki może odbierać kilka osób jednocześnie, bez konieczności stania w kolejce.
„Paczkomat” eponimem
Nazwy paczkomat używa się dla wszystkich urządzeń tego typu, również innych przedsiębiorstw. Stało się więc eponimem. Na ten argument powołuje się Poczta Polska S.A, która złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy Paczkomat®. Spór dotyczy tego, czy określenie Paczkomat jest pojęciem fantazyjnym nadającym się do odróżniania urządzeń do wydawania listów, czy raczej jest to nazwa rodzajowa bezpośrednio wskazująca na te urządzenia.
Kurierzy z tyłu
Paczkomaty® są najczęściej wybieraną formą dostawy – wyprzedziły nawet kurierów. Taki typ dostawy towaru preferuje dziś aż 61% kupujących w Internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok. Po raz pierwszy w historii Paczkomaty® pobiły w popularności dostawy kurierem, które wybiera 55% badanych – jest to pierwszy tego typu wynik na świecie.
InPost wprowadza systematycznie nowe usługi – w 2020 roku uruchomił specjalistyczne Paczkomaty® Urząd 24, usługę nadawania przesyłek przez aplikację, do innego Paczkomatu® lub na wskazany adres domowy, a także możliwości Dynamicznego Przekierowania paczki.
Obecnie Paczkomaty® InPost działają w takich krajach, jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, Słowenia, Islandia, Irlandia, Kanada, Kolumbia, Brazylia i Australia.
Kluczem do sukcesu…
…tego rozwiązania jest, zdaniem Rafała Brzoski – pomysłodawcy i prezesa, jego prostota, która pozwoliła rozwiązać szereg problemów, takich jak: kolejki do okienka, oczekiwanie na kuriera czy wyznaczone godziny otwarcia punktów usługowych. Okazało się, że swoje zamówienie można odebrać po drodze, w dowolnie wybranej lokalizacji, o każdej porze dnia i zaledwie w kilka sekund.
Wygoda… „out of the box”.
Dlaczego ochrona własności przemysłowej to dobra taktyka?
Pomysł na biznes to dopiero początek długiej drogi. By skomercjalizować innowację trzeba ją chronić. Patent na wynalazek, prawo ochronne na znak towarowy, wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego to wartościowe aktywa firmy, które dają prawo:
+ wyłącznego korzystania z produktów i usług objętych ochroną,
+ zakazania innym podmiotom używania, sprzedaży, oferowania na rynku produktów takich samych lub łudząco podobnych, co daje przewagę konkurencyjną,
Ponadto prawa własności przemysłowej:
+ zwiększają wartość firmy stanowiąc część jej majątku, mogą zostać zbyte, być przedmiotem aportu, zastawu lub umowy licencyjnej,
+ tworzą więź z klientem i prestiż marki.
Pomożemy chronić Twoją własność przemysłową
Napisz: kancelaria@poraj.com
Zadzwoń: +48 61 843 21 00
Lub umów się na spotkanie ze specjalistą od własności intelektualnej: KALENDARZ
Źródło:
https://inpost.pl/
https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/historie-sukcesu/
Foto: unsplash.com