Imię lub nazwisko, oddzielnie, a czasem w parze, mogą być gwarantem powodzenia przedsięwzięcia i sukcesu biznesowego. Czy w tym celu powinny zostać zarejestrowane jako znak towarowy? Jakich branż może dotyczyć ta praktyka?
Imiona marek
Lista marek, dla których imiona stały się ich znakami towarowymi jest długa i dotyczy wielu dziedzin gospodarki. (np. branża modowa, spożywcza, samochodowa). Znane są marki Chloé, Céline, Zara lub bardziej swojskie Agata lub Bartek. Odwołanie do imion to sposób na kreowanie więzi z klientem. Z tego rozwiązania korzysta też Beyonce, która swoją markę modową IVY PARK, nazwała imieniem córki Blue Ivy.
Nie zawsze jednak potencjalni klienci są szczęśliwi z faktu, że na rynku funkcjonuje marka o ich imieniu. Taki casus miał miejsce w przypadku auta Zoé firmy Renault. Powstały w 1991 roku model hybrydy, który wszedł na rynek w 2010 roku, spotkał się ze sprzeciwem francuskiego Stowarzyszenia Obrony Imion. Organizacja ta, za pomocą wszystkich dostępnych środków prawnych, przeciwdziała użyciu imion jako nazw produktów. W przypadku Zoé, wygrał jednak producent aut, którego nazwa jest nomem omen, nazwiskiem konstruktora.
Potencjał własnego nazwiska
Nazwisko może być gwarantem, podobnie jak w przypadku marek rodzinnych, lepszej jakości, dawać poczucie przynależności, solidności, uczciwości oraz budzić zaufanie.
Ustawa Prawo własności przemysłowej nie wspomina o nazwisku jako znaku towarowym. Jednak zakładając, zgodnie z art. 120, że znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa, nie ma przeciwwskazań, by się nim nie stało.
Przed rejestracją nazwisko bada się tak, jak każdy znak towarowy:
- pod kątem towarów i usług, dla których będzie ono zarejestrowane.
Należy więc pamiętać, że musi nadawać się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone (art. 129). Dlatego też Pani Cybulka może mieć problem z rejestracją swojego nazwiska dla działalności w branży płodów rolnych, natomiast nazwisko Ołówek nie będzie odpowiednie dla branży papierniczej. W tym przypadku mamy do czynienia z nazwiskami deskryptywnymi, czyli opisującymi daną usługę czy towar.
- pod kątem postrzegania przez dany krąg odbiorców. Znak, w tym przypadku nazwisko, nie może obrażać, szokować lub uwłaczać, a więc powinno przez przeciętnego klienta być postrzegane neutralnie i zrozumiale. Jeśli więc są chętni na zakup bułek z piekarni Gwóźdź, mebli Bodzio czy bucików Gucio, a może biżuterii Cartier, dlaczego nie.
- pod kątem zdolności odróżniającej.
W przypadku nazwisk, niezależnie od ich popularności przyjmuje się, że nazwisko każdego Kowalskiego jest wyjątkowe i z natury posiada zdolność odróżniającą. Gdy dodatkowo właściciel nazwiska pokusi się o rejestrację w formie graficznej, jego szanse na uzyskanie ochrony wzrastają.
Identyczne nazwiska, ta sama działalność
Wyobraźmy sobie teraz panią Annę Cybulkę działająca w branży prawniczej, która spotyka Panią, o identycznym nazwisku, zajmującą się dokładnie tym samym. Lub, specjalistę marketingu internetowego, Daniela Bossy, który spotka wiernego naśladowcę, o identycznym imieniu i nazwisku? Wspomniane osoby, muszą liczyć na biznesowe fair play drugiej strony, co oznacza, że nie mogą zakazać konkurentom używania ich własnych nazwisk.
Nawet jeśli wspomniane nazwiska byłyby zarejestrowanymi znakami towarowymi, zgodnie z art. 156 ustawy, prawo ochronne na znak towarowy nie daje uprawnionym prawa zakazywania w obrocie przez inne osoby ich nazwisk. Nazwisko jest bowiem oznaczeniem indywidualizującym każdego przedsiębiorcę.
Należy jednak zachować czujność czy konkurent z rozmysłem nie upodabnia się do naszego znaku towarowego, a jego użycie wynika z usprawiedliwionych potrzeb używającego. Dzięki rejestracji właściciel znaku ma w ręku narzędzie prawne do ewentualnej ochrony własnego biznesu.
Wartość przypisywana jest nazwisku również za pośrednictwem Kodeksu Cywilnego, gdzie imię i nazwisko osoby fizycznej jest jej firmą, natomiast w przypadku osoby prawnej może się ona stać jej nazwą.
Ochrona inicjałów jako znak graficzny
Nie trzeba być fanem sportu, by znać nazwisko Roger Federer, które tutaj pojawi się ku przestrodze. Precyzując, chodzi o charakterystyczny, graficzny zapis inicjałów sportowca.
Federer przez ponad dwie dekady występował w strojach sportowych zaprojektowanych i wykonanych przez Nike. W wyniku tej współpracy powstała linia produktów opatrzona inicjałami tenisisty. Piękne, smukłe logo RF, wyszyte ze szwajcarską precyzją, było i nadal jest znakiem kojarzonym z tenisistą. Problem w tym, że Federer w 2018 roku, po zakończeniu umowy z Nike, stracił prawo do używania oznaczenia, którego właścicielem jest Nike Innovate C.V. (EUTM 006819395).
Federer, mistrz i zwycięzca 20 wielkoszlemowych turniejów, musiał pożegnać się ze swoimi inicjałami w rozpoznawalnym logo i choć podpisał nową umowę z marką Uniqlo, wartą 300 milionów dolarów, na nowych strojach nie może umieszczać słynnych liter RF. Rozwiązaniem może być odkupienie praw lub odczekanie 5 lat, do wygaśnięcia praw do znaku w związku z brakiem rzeczywistego używania.
Przezorność Coco
Warto wspomnieć o jeszcze jednym przypadku. Modowa marka Chanel, która powstała już ponad 100 lat temu, od początku chroni nie tylko swój znak, ale również logo zarejestrowane wraz z powstaniem pierwszego sklepu w 1925 roku. Dzięki swojej zapobiegliwości udało się, w 2014 roku, wygrać sprawę z Panią Chanel Jones. Amerykańska właścicielka salonu fryzjerskiego Chanel’s Salon musiała zmienić nazwę salonu, gdyż sąd przyznał rację koncernowi, który w swojej ofercie ma kosmetyki do pielęgnacji włosów, a jego znak został zarejestrowany na wiele lat wcześniej.
Powyższe przykłady potwierdzają jak tak istotna jest precyzyjnie wypracowana strategia ochrony praw. Pozwala ona zabezpieczyć pozycję rynkową Twojego biznesu i umożliwia skuteczne zwalczanie nieuczciwych praktyk ze strony konkurencji.
Więcej Wiedzy…
MARKI RODZINNE
ZNAKI TOWAROWE – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Pomożemy chronić Twój znak towarowy
Zaopiekujemy się Twoim znakiem towarowym na wszystkich etapach jego ochrony – rejestrację, dozorowanie terminów, monitorowanie.
Napisz: kancelaria@poraj.com
Zadzwoń: +48 61 843 21 00
Lub umów się na spotkanie ze specjalistą od własności intelektualnej: KALENDARZ