Znaki towarowe dla miłośników przygód - Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa

Znaki towarowe dla miłośników przygód

Outdoor to, słowo, które mimo obcego brzmienia jest odmieniane przez wszystkich entuzjastów wypraw. Zarówno tych dalekich i wymagających, ale też mniejszych, choć równie ważnych. Zawiera esencję i wyraża wszystko, co związane jest ze sportem i rekreacją, a jednocześnie stylem życia blisko natury.

To za każdym razem pokonywanie przeciwności: strachu, bólu, czasem szaleństwa, ku wolności i nowej perspektywie.

Na świecie jest mnóstwo firm i patentów, które nie tylko umilają podróżnikom, wyczynowcom i sportowcom przebywanie na świeżym powietrzu, lecz w wielu przypadkach, w ogóle im to umożliwiają.

Zobaczmy jak historia i rozwój dwóch znanych marek przyczyniły się do komfortu wszystkich miłośników przygód.

logo Helly Hansen

Historia marki zaczęła się w 1877 roku. Wtedy Helly Juell Hansen, doświadczony marynarz w stopniu kapitana znalazł rozwiązanie jak chronić załogę przed surowym norweskim klimatem. Kapitan, wraz z żoną Margrethe rozpoczął produkcję wodoodpornych sztormiaków, spodni, zydwestek (nakrycie głowy) z szorstkiego płótna nasiąkniętego olejem lnianym. Uzyskanie miękkiego, wodoodpornego materiału było sukcesem na miarę medalu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku.

Wkrótce ubrania inspirowane potrzebami i wymaganiami podróżników obcujących z najsurowszymi okolicznościami przyrody znalazły uznanie wśród profesjonalistów na morzach, w górach oraz… miejscach pracy.

Spójrzmy na najbardziej cenione marki kapitana Hansena:

1949
Helox – było następną rewolucją w wodoodporności. Tym razem cienkie, przeźroczyste PCV zostało wszyte w strukturę płaszcza, czyniąc go wodoodpornym. Była to rewolucyjna technologia, która stała się absolutnym must-have każdego. Produkując 30 000 sztuk płaszczy miesięcznie sukces ponownie był oszałamiający. Dodatkowo wzmocniła do norweska delegacja olimpijska w Helsinkach w 1952 roku, wyposażona w okrycia Helox.

1961
Następną innowacją, której tym razem partnerował Helly Hansen, była pierwsza bluza polarowa. Materiał zapewniający uczucie ciepła, dający komfort nawet, gdy był wilgotny i stając się “techniczną warstwą pośrednią”. Zakochali się w nim miłośnicy outdooru, z praktyki wiemy również, że harcerze oraz…drwale. Od momentu powstania materiał przechodził wiele modyfikacji dzięki czemu jego produkcja trwa do dziś.

1984
High-tech® to wodoodporny, a zarazem oddychający materiał, który stał się nowym standardem w ochronie.

Marka The North Face powstała, by pomagać badaczom w dotarciu do najzimniejszych, najbardziej zapomnianych i niezbadanych zakątków Himalajów. Jednak legenda The North Face zaczęła się, na przekór wszystkiemu, na plaży, a dokładnie na San Francisco North Beach, na wysokości 150 stóp nad poziomem morza. To tutaj w 1966 roku, Doug Tompkins (na zdjęciu pierwszy z lewej strony) i jego żona Susie, zdecydowali się podążać za swoją pasją i założyli niewielki sklep górski.

Wkrótce, sklepik znany wszystkim jako The North Face, stał się dostawcą wysokiej jakości sprzętu wspinaczkowego oraz plecaków. W 1968 roku marka rozpoczęła projektowanie i produkcję alpinistycznej garderoby oraz sprzętu.

W latach 60. marka The North Face, ceniona przez pasjonatów outdooru, zaczęła sponsorować ekspedycje do niezdobytych zakątków globu. Zapoczątkowało to tradycję firmy, żywą i pielęgnowaną:

Never Stop Exploring TM Nigdy nie ustawaj w poszukiwaniu

Swoją innowacyjność w kolekcjach dla wspinaczy, wędrowców oraz wszystkich entuzjastów wypraw na świeżym powietrzu, firma potwierdzała w wyrobach cechujących się najwyższym stopniem praktyczności i funkcjonalności.

Niezawodność wpisana jest także w logo The North Face, którego inspiracją był ostaniec znajdujący się w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Północna ściana góry Half Dome, został celowo wybrana na znak firmowy. Przyjmuje się bowiem, że północna strona każdego wzniesienia na ziemi, to najtrudniejsza droga dotarcia na szczyt.

1969
The North Face prezentuje swój pierwszy przełomowy artykuł. To jeden z pierwszych na świecie, lekkich plecaków z wewnętrznym stelażem, co oznacza
większy komfort i funkcjonalność.

1975

Rewolucyjny, sferyczny wynalazek. Zastąpienie tradycyjnego namiotu, tym w owalnym kształcie było inwencją architekta o nazwisku  Buckminster. Namiot był pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem zapewniającym maksimum przestrzeni i efektu, przy minimum materiału.

W tym roku również, firma wprowadziła na rynek śpiwory z syntetycznym wypełnieniem, które szybko zyskały uznanie i stały się punktem odniesienia dla innych producentów.

1977
Ten materiał znają wszyscy podróżujący. Produkty z Gore-Tex’u to zapewniające suchość, przepuszczalność powietrza i przystosowanie do wszelkich warunków pogodowych ubrania.

2013

Po latach testów, kolejna nowość: Thermoball – syntetyczna izolacja w postaci niewielkich kieszonek imitujących wypełnienie pierzem.

W swojej historii firmy Helly Hansen oraz The North Face rozumiały potrzebę postępu i wychodziły naprzeciw oczekiwaniom oferując wiele innowacyjnych rozwiązań.
Większość z nich została zarejestrowana jako znaki towarowe lub oznaczona jako TM.

HELLY TECH®
Lifa®
Gore-tex®
ThermoBall™

Zebrała: Katarzyna Martinek | kmartinek@poraj.com

Zdjęcia:
https://www.thenorthface.com/homepage.html
https://www.hellyhansen.com/