PL EN DE BY RU
Strona główna / Wskazówki praktyczne / Wzory przemysłowe

Wskazówki praktyczne

Wzory przemysłowe

Wzór przemysłowy „design” to w chwili obecnej jeden z szybszych instrumentów służących do ochrony swoich projektów np. opakowań, butów, porcelany, mebli, lamp, biżuterii, elementów widocznych urządzeń, artykułów biurowych czy też papierniczych itp.
Istotne pojęcia w kontekście wzorów przemysłowych to m.in.  nowość i indywidualny charakter.

Wzór przemysłowy ma indywidualny charakter jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje on na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.

Wzór przemysłowy jest nowy, jeżeli przed datą jego pierwszego zgłoszenia nie został on ujawniony publicznie (w tym przez stosowanie, prezentację na wystawie/targach etc.).
Wzoru nie uważa się za udostępniony publicznie, jeżeli nie mógł dotrzeć do wiadomości osób zajmujących się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy.
W przypadku konieczności pokazania wzoru osobom trzecim przed dokonaniem jego zgłoszenia zalecane jest skontaktowanie się z rzecznikiem patentowym, celem uniknięcia tzw. niemiłych niespodzianek. Pewnym ułatwieniem problemu ujawnienia wzoru jest tzw. „ulga w nowości” - w przypadku upublicznienia wzoru przemysłowego przez uprawnionego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed datą jego zgłoszenia wzór wciąż będzie uważany za nowy.


na górę
Jesteśmy na Google+
Google+